
Библиотекарят препоръчва: Географски пътешествия
Началото на една нова рубрика
Стартираме нова поредица, в която ще ви срещаме с препоръки от хората, които познават книгите не само като заглавия по рафтовете, а като живи светове – библиотекарите. В рубриката „Библиотекарят препоръчва“ каним библиотекари от цялата страна да споделят своите лични книжни избори – по любима тема, жанр, автор или повод.
Очаквайте всяка нова препоръка като покана да надникнете през погледа на един читател с професионално око и искрена любов към книгите.
Географски пътешествия
В първото издание – г-жа Веселина Мончева, главен библиотекар в Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“ – Ловеч представя подбрани заглавия, обединени от темата “Географски пътешествия”.
Представям по темата 3 съвременни книги с енциклопедичен формат, които смятам, че са ценни със съдържанието си за всички, които искат да се потопят в емоцията на пътешествията. Това са:
- Порти, Андреа де. Великите пътешественици от XIX век до мисията “Аполо”. София: Рива, 2007, 57 с.
- Шулц, Патриша. 1000 места, които е добре да видите, преди да умрете. София: Изток – Запад, 2007, 1280 с.
- Николова, Румяна. Генов, Николай. 1000 страници България. София: Сиела, 2013, 1050 с.
Избрах темата не просто защото лятото е сезонът на пътешествията и отдиха в далечни, чуждоземни дестинации, а и защото тези луксозни енциклопедии с красивото си оформление и издържани фактографски данни могат да запълнят читателските потребности от преживявания и емоционален глад за нови „приключения“.
Желанието на човека да пътешества и открива нови, непознати и чужди места е стар, колкото света. Учените смятат, че човешката еволюция ни е внедрила този биологичен ген за географски открития и ни подтиква често да следваме неговия глас и воля. А изследвайки света, човек всъщност опознава по-добре и себе си.

В древността Сократ често съветва да се опознаваме, за да добием истинска мъдрост и философска истина за съществуващото. По-късно други философи стигат до съждението, че пътешествията възпитават младите и ги превръщат в добродетелни, полезни за обществото, активни личности. Някои антрополози дори стигат до смелите заключения, че независимо къде пътуват – по сушата, край реките или в океаните, или се впускат дълбоко към земните ядра, летейки по въздуха със самолет или пътувайки с ракета в космоса, пътешествениците разширяват все повече границите на цялото човешко и научно познание, на човешката воля и дързост.

Психолозите казват, че всъщност хората имат потребността да надминават себе си, да растат, за да реализират собствените си мечти, стремежи и природни дадености; казват, че една от най-значимата човешка характеристика – изправянето на два крака и пътешествайки с откривателски блян, е качеството, което ни отличава силно от четириногите ни „събратя“, човекоподобните ни предци.
Затова е толкова важно човек да пътешества. И ако не може да го направи на практика, то поне да се потопи в написаното по книгите.
Приятно четене!
За рубриката „Библиотекарят препоръчва“
Автор: Веселина Мончева, гл. библиотекар в Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“ – Ловеч