
Библиотекарят препоръчва: Книги, които разкриват човека, историята и красотата в неочаквани образи
В рубриката „Библиотекарят препоръчва“ каним библиотекари от цялата страна да споделят своите лични книжни избори – по любима тема, жанр, автор или повод.
Съдържание
Във второто издание Ви представяме избора на г-жа Красимира Живкова, зав. отдел “Краезнание” в Регионална библиотека “Гео Милев” – гр. Монтана.
“Хора и свраки” – Йордан Радичков

Сборникът с разкази на Йордан Радичков „Хора и свраки“, издаден за първи път през 1990 година, е изданието, което препоръчвам на всеки читател.
„Човекът представлява едно много дълго изречение, написано с голяма любов и вдъхновение, но пълно с правописни грешки.“ – е част от разказа „За човека“ и е най-разпознаваемият цитат от творчеството на най-известния разказвач от Северозапада. Свраката пък се оказва очевидец на създаването на света, на падането на Икар, тя прелита през Рая и напомня на човека за неговото детство и неговото минало. Всеки разказ носи смирена мъдрост и послание, което читателя сам трябва да разчете и разбере.
“Тайната на Диор” – Наташа Лестър

„Тайната на Диор“ е роман, показващ нов поглед към войната и ролята на жените в нея. Главни героини в тази история са жените пилоти и тайни агенти, помагали на Съпротивата срещу нацистка Германия, рискували и загубили живота си в борбата за свобода. Техните съдби, които писателката Наташа Лестър базира на съдбите на реални участници във Втората световна война, се разкриват постепенно, нареждат се като парченца от пъзел в една епична картина на епохата, променила веднъж завинаги целия свят.
Корицата показва една от оригиналните рокли в първата колекция на Кристиан Диор, представена в Париж през 1947 г. пред свят, изтощен от война и жаден за ново начало. Една жена, преминала през ада на концентрационните лагери, преоткрива собствената си красота на модния подиум. Но зад бляскавата външност се крият дълбоко пазени тайни, изгубени мечти и неизмерима скръб. Десетилетия по-късно модната изследователка Кат Журдан ще открие във вилата на баба си огромна колекция почти нови оригинални рокли на Диор. Тя ще разкрие невероятната история за това как те са се озовали там. Това красива история за свят на любов, мечти и кураж, в който красотата на модата контрастира на бруталната разрушителна мощ на войната.
“Човек на име Уве” – Фредрик Бакман

Ако ви се чете книга, която с хумор и тъга описва човек – „особняк“, който всеки от нас някога е срещал в ежедневието си, то тогава ви препоръчвам „Човек на име Уве“ на Фредрик Бакман. Образът на Уве е създаден от шведския блогър в статия, прочетена над 600 000 пъти. Читателите гласуват единодушно Бакман да напише цял роман за него. Така Уве се превръща в герой на романа, продаден в над 400 000 копия само в Швеция.
Главният герой цял живот е следвал правилата и се дразни на всеки, който ги нарушава. Израснал е в едно друго поколение, за което да намериш портфейл, пълен с пари, не означава да го запазиш за себе си, а да го върнеш. Накратко, Уве е човек на честта. Той е от хората, които „проверяват всяко нещо с як ритник“ и същевременно е човек, който ще премълчи неправдата, защото „хората са такива, каквито са, заради онова, което вършат, не заради онова, което приказват“. Приключенията на Уве разкриват онази част от съвременния свят, увлечен дигитално и обеднен емоционално. По книгата са създадени два филма, които може да изгледате, но след като прочетете книгата. 😊
*Заглавията са подбрани на база лични предпочитания и не са обвързани с месечните класации в библиотеката.
За рубриката „Библиотекарят препоръчва“
Автор: г-жа Красимира Живкова, зав. отдел “Краезнание” в Регионална библиотека “Гео Милев” – гр. Монтана