
Какво е бета читател и имаме ли нужда от него?
Бета читателите не са нито митични същества, нито нещо току-що появило се на мода. Всъщност beta reader-ите, както се наричат в оригинал и както доста от нас предпочитат да ги наричат, а не в превод, съществуват от години. Благодарение на социалните медии обаче, те набират все по-голяма популярност. Всъщност – кой книжен плъх не би искал да му плащат, за да чете книги и да си дава мнението за тях?
Съдържание
Какво е бета читател?
Нека започнем с това, какво представлява самият бета читател. Ровейки се в дълбините на интернет, разбирам, че името е взаимствано от ИТ индустрията, където има бета тестъри. Ние обаче, не тестваме игри или софтуер, а четем книги, за да видим дали имат онова нещо, което кара средностатистическия читател да не може да спре да чете дадена история.
Накратко, бета читателите са първите читатели на книгата ви (ако си нямате и алфа читатели, но това е доста по-различна тема за обсъждане). Те приемат книжното ви бебе с отворени обятия и му отделят цялото си внимание. След това споделят своите размисли и страсти относно прочетеното. Някои автори предпочитат да предоставят въпросници на бета читателите си, докато други – свободни съчинения. Така или иначе, те ще разкажат какво им е харесало или не им е допаднало в романа ви.
Аз самата, като бета читател, винаги споделям първо кратки общи впечатления за дадено произведение, а след това се заемам да разнищя същността му – как се е движило действието: много бързо, прекалено бавно или с перфектна скорост. Говоря за стила на автора и неговия изказ. Смятам, че един бета читател винаги трябва да обръща внимание на най-важните елементи в една книга – героите, сюжета, диалозите, а когато става въпрос за фентъзи и фантастика – изграждането на цялостен свят.

Има ли хляб в бета четенето и професия ли е?
Не мога да кажа със сигурност дали това би могло да се определи като професия. Може би някъде има хора, на които им се плаща от дадени издателства да са бета читатели (говорим не като фрийлансъри, а да им се плащат и осигуровки и да им се признава стаж), но дали в България има нещо подобно – можем само да гадаем.
При фрийлансърите обаче има голяма динамика в това направление. Преди четири години, когато аз самата започнах да се занимавам с това, нямаше много такива хора онлайн. Използвам няколко платформи за хора, търсещи работа на свободна практика, и тогава нямаше много конкуренция. Днес положението е коренно различно. Дали Ковид има някакъв принос за това – не знам, но в днешно време много хора предпочитат дистанционната работа и тези платформи са затрупани от специалисти. Уточнявам, че опитът ми е изцяло базиран в чужди, а не родни сайтове.
Смятам, че ако успееш да завършиш няколко проекта успешно и си създадеш портфолио, можеш да разчиташ на редовни ангажименти като бета читател. Дали обаче можеш да си докарваш една заплата от това – не съм сигурна. Има автори, които плащат по 10 долара за епичен фентъзи роман от 450 страници, а има и такива, които плащат по 100 долара за кратката им романтична новела. Разни автори – разни бета читатели. Има за всекиго по нещо. Едно е ясно обаче – бета читателите виреят по-добре в чужбина, отколкото в България.
Какво не е бета читателят?
Мисля, че е доста важно да се поговори и за това. Доста често се злоупотребява с идеята какво прави един бета читател. Да, има хора, които са и редактори, и коректори, и бета читатели. Но болшинството beta reader-и не са. Случвало ми се е да ми казват: „Ако видиш пунктуационни или граматически грешки, моля, отбележи.” Не, благодаря. Има си хора, които учат с години и работят като редактори и коректори. Аз още не съм стигнала до тяхното ниво и, ако изрично не съм отбелязала, че се занимавам с това – няма да го направя. Не го правете и вие.
В заключение
Бета читателите са много важна част от процеса на издаване на една книга. Един автор би трябвало да има поне двама-трима такива, и то не от близкия му социален кръг или роднини. Те могат да помогнат страшно много за финалната визия на една книга – там, където авторът е пропуснал нещо много важно. Понякога услугите ни са скъпи, но пък приносът ни е голям. А дали бета читателите биха се радвали на голям успех у дома – предстои да видим.
Снимки: Моника Морева
Под редакцията на екипа на knigolubitel.com